Przejdź do treści
Bilety lotnicze na samolot rezerwacja

Prawa pasażera odwołanie lotu.

Podróż samolotem stanowi umowę nadającą określone prawa pasażerom, pamiętaj więc, że w razie jakichkolwiek problemów, związanych z przelotem, masz prawo zwrócić się do przedstawiciela linii lotniczych obsługujących wybrany przez Ciebie lot z prośbą o ich rozwiązanie. Aby wzmocnić pozycję pasażera, Unia Europejska dnia 17.02.2006 r. opracowała szereg nowych przepisów dotyczących zarówno lotów regularnych obsługiwanych przez wszystkie linie, jak i tzw. tanich przewoźników. Po przeczytaniu poniższego tekstu dowiesz się co robić, gdy przewoźnik odmówi Ci wejścia na pokład samolotu, czy też zgubi Twój bagaż, a także jakie masz prawa, gdy lot na który czekasz został odwołany lub opóźniony.

Ubezpieczenia rezerwacje

Wymagane dokumenty podczas podróży lotniczej

Paszport
Pamiętaj, że dokumentem urzędowym uprawniającym Ciebie do przekroczenia granicy i pobytu za granicą jest paszport, poświadczający zarazem Twoją tożsamość, jak i fakt, że jesteś obywatelem polskim. Wybierając się do krajów Unii Europejskiej, od dnia 1.05.2004 r. takim dokumentem jest również dowód osobisty, zarówno starego, jak i nowego wzoru. W trakcie planowania podróży musisz upewnić się czy dokument, jaki posiadasz jest ważny (paszport ważny jest 10 lat od daty jego wydania), a także czy jest w wystarczająco dobrym stanie, pozwalającym na stwierdzenie Twojej tożsamości. Jeżeli okaże się, że Twój paszport (lub stary dowód osobisty, jeżeli nie posiadasz jeszcze nowego) jest podniszczony lub nieaktualny, musisz jak najszybciej złożyć wniosek o wymianę dokumentu na nowy!

Bilety lotnicze na samolot rezerwacja

Kobiety ciężarne w samolocie

Jeśli masz zamiar podróżować samolotem spodziewając się dziecka, a ciąża rozwija się prawidłowo, możesz bez obaw o zdrowie dziecka i swoje własne, podróżować do 36 tygodnia ciąży. Wskazane są raczej loty krótkie, w czasie których staraj się trzymać nogi w górze aby zapobiec opuchnięciom kończyn, na które bardzo często uskarżają się kobiety ciężarne.

Bilety lotnicze na samolot rezerwacja

Dziecko, osoby starsze, osoby niepełnosprawne w samolocie

Niezależnie od tego czy wybierasz się z dzieckiem na wakacje, czy w odwiedziny do mieszkającej w innym kraju rodziny, Twojemu dziecku podczas podróży samolotem zawsze będą towarzyszyły silne emocje. Pamiętaj jednak, że te emocje to nie zawsze tylko radość z chęci przeżycia czegoś nowego, chęci przeżycia ekscytującej przygody, ale niekiedy również uczucie strachu przed nieznanym. Nowe środowisko, tłum ludzi, długie oczekiwanie na następny lot oraz ograniczenie swobody zachowania na pokładzie samolotu mogą skutecznie popsuć nastrój Twojemu dziecku, a przy okazji również i Tobie. Aby tego uniknąć, pamiętaj, że podróż z dzieckiem musi być bardzo dobrze przez Ciebie zaplanowana.

Rezygnacja z podróży

Boisz się podróży samolotem – jak pokonać strach

Jeśli pierwszy lot samolotem masz dopiero przed sobą i czujesz poddenerwowanie i lęk przed nieznanym, powinieneś przeczytać poniższy tekst. Strach przed podróżowaniem samolotem ujawnia się przeważnie już na kilka tygodni przed planowanym wylotem, nie pozwól by sparaliżował Twoje plany i uniemożliwił odkrywanie pięknych miejsc na świecie, czy też nawiązanie nowych kontaktów służbowych. Pamiętaj, że strach ma wielkie oczy a odpowiednie nastawienie się i przygotowanie do podróży pozwoli Ci zminimalizować Twoje obawy z tym związane.

Bilety lotnicze na samolot rezerwacja

Problemy zdrowotne oraz zagrożenia w podróży

Wybierając się w podróż samolotem, pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się w jaki sposób możesz uniknąć nieprzyjemnych odczuć związanych z lotem, a także jak po kilkugodzinnym siedzeniu w fotelu lotniczym możesz zachować dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Czytając poniższy tekst, dowiesz się jak walczyć z najczęstszymi przypadłościami, jakie objawiają się pasażerom podczas lotu, a także co możesz zrobić, aby przelot upłynął spokojnie i odbył się bez zbędnych nerwów.

Bilety lotnicze na samolot rezerwacja

Bagaż i przewóz zwierząt

Wybierając się w podróż samolotem warto dowiedzieć się ile bezpłatnego bagażu przysługuje Ci na wybranej przez Ciebie trasie przelotu w ramach zakupionego biletu. Ilości te określają międzynarodowe przepisy lotnicze. Wyróżnia się dwa rodzaje bagażu: bagaż przewożony w lukach samolotu (tzw. bagaż rejestrowany) oraz bagaż przewożony na pokładzie samolotu (tzw. bagaż nierejestrowany).