Przejdź do treści
Bilety lotnicze na samolot rezerwacja

Bagaż i przewóz zwierząt

Zwierzęta w samolocie

Bagaż i przewóz zwierząt

Wybierając się w podróż samolotem warto dowiedzieć się ile bezpłatnego bagażu przysługuje Ci na wybranej przez Ciebie trasie przelotu w ramach zakupionego biletu. Ilości te określają międzynarodowe przepisy lotnicze. Wyróżnia się dwa rodzaje bagażu: bagaż przewożony w lukach samolotu (tzw. bagaż rejestrowany) oraz bagaż przewożony na pokładzie samolotu (tzw. bagaż nierejestrowany).

Bagaż przewożony w lukach
Zaopatrzony w wywieszkę bagażową, jest nadawany podczas odprawy paszportowo-biletowej, a odpowiedzialność za niego ponosi przewoźnik. Dopuszczalna ilość bagażu rejestrowanego jest uzależniona od linii lotniczych obsługujących wybrany lot, a także od kontynentu, do którego zdecydowałeś się polecieć i jest wyrażona albo w systemie kilogramowym, albo sztukowym. I tak w Europie, Azji, Afryce, Bliskim Wschodzie, Ameryce Południowej i Australii wraz z Oceanią obowiązuje system wagowy, który zezwala na darmowe zabranie jednej sztuki bagażu, którego maksymalna waga zależy od klasy serwisowej zakupionego przez Ciebie biletu lotniczego. Gdy podróżujesz w klasie:

* pierwszej – masz prawo do 40 kg bagażu
* biznes – masz prawo do 30 kg bagażu (tj. 66 funtów)
* ekonomicznej – masz prawo do 20 kg bagażu (tj. 44 funty)

Dziecku do 2 lat bez prawa do osobnego miejsca przysługuje prawo do przewozu bagażu do 10 kg.

Jeżeli podróżujesz do Ameryki Północnej obowiązuje Cię system sztukowy, zezwalający na bezpłatne zabranie dwóch sztuk bagażu, przy czym ich waga i wymiary również uzależnione są od klasy serwisowej zakupionego przez Ciebie biletu. Gdy podróżujesz w klasie:

* pierwszej – masz prawo do 2 sztuk bagażu, o wymiarach do 158 cm (suma wysokości, długości i szerokości), waga jednej sztuki nie może przekroczyć 32 kg.
* biznes – masz prawo do 2 sztuk bagażu, o wymiarach do 158 cm, waga jednej sztuki nie może przekroczyć 32 kg.
* ekonomicznej – masz prawo do 2 sztuk bagażu, o wymiarach do 158 cm, waga jednej sztuki nie może przekroczyć 23 kg.

Dziecku do 2 lat bez prawa do osobnego miejsca przysługuje prawo do przewozu 1 sztuki bagażu o maksymalnej wadze 10 kg i sumie wymiarów 115 cm.
Mega Travel Sp. z o. o. LOGO
Bagaż i przewóz zwierząt
W przypadku rejsów krajowych, waga bagażu przewożonego w lukach nie może przekroczyć 20 kg.
UWAGA! Pamiętaj, że powyższe dane są jedynie ogólnymi zasadami przewozu, bowiem każda linia lotnicza sama indywidualnie określa dopuszczalną ilość bagażu na danej trasie; jeśli chcesz uzyskać konkretne informacje skontaktuj się z naszą infolinią, bądź bezpośrednio z przewoźnikiem.

Bagaż przewożony na pokładzie
Jest to bagaż przewożony pod Twoją opieką, za którego uszkodzenie lub zaginięcie przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności, chyba że nastąpiło to z jego winy. Podobnie jak w przypadku bagażu rejestrowanego, dopuszczalna ilość bagażu podręcznego jest uzależniona od klasy serwisowej zakupionego przez Ciebie biletu oraz linii lotniczych obsługujących dany lot. Gdy podróżujesz w klasie:

* pierwszej – masz prawo do 2 sztuk bagażu, o wadze łącznej do 9 kg, o wymiarach nie przekraczających 55(wys.)x40(szer.)x20cm(dług.) pierwsza sztuka i 45x35x20cm druga sztuka
* biznes – masz prawo do 2 sztuk bagażu, o wadze łącznej do 9 kg, o wymiarach nie przekraczających 55x40x20cm
* ekonomicznej – masz prawo do 1 sztuki bagażu, do 5 kg, o wymiarach nie przekraczających 55x40x20cm

Przysługuje Ci również prawo zabrania na pokład samolotu przedmiotów osobistego użytku, takie jak: torebka, płaszcz, parasol, aparat fotograficzny, kamera, lornetka itp. Bezpłatnie możesz przewieźć także składany spacerowy wózek dla dziecka i składany fotel inwalidzki.

UWAGA! Pamiętaj, że powyższe dane są jedynie ogólnymi zasadami przewozu, bowiem każda linia lotnicza sama indywidualnie określa dopuszczalną ilość bagażu na danej trasie; jeśli chcesz uzyskać konkretne informacje skontaktuj się z naszą infolinią, bądź bezpośrednio z przewoźnikiem.

Nadbagaż
Jeżeli przekroczysz limit bagażu bezpłatnego, zobowiązany jesteś zapłacić określoną przez daną linię lotniczą kwotę za bagaż nadliczbowy. Kwota ta jest uzależniona od wielkości i wagi przewożonego przedmiotu. Wskazane jest, abyś poinformował wcześniej przewoźnika o zamiarze zabrania bagażu w ilości przekraczającej ustalenia linii lotniczej.
Przewóz sprzętu sportowego
Gdy masz zamiar przewieźć jakikolwiek sprzęt sportowy, musisz poinformować o tym fakcie naszych konsultantów najlepiej już podczas zakładania rezerwacji! Uzyskasz w ten sposób również informacje na temat warunków jego przewozu, a także wysokości opłaty, jakie w związku z tym będziesz musiał ponieść.

Przewóz roweru
Chcąc przewieźć rower, musisz pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu go do transportu: wymontowaniu kierownicy, spuszczeniu powietrza z opon, przykręceniu pedałów.

Przewóz sprzętu do nurkowania
Pamiętaj, że możesz przewieźć tylko i wyłącznie pustą butlę do nurkowania, która musi być spakowana do odpowiedniej torby! W torbie może znajdować się tylko ABC air jacket, octopus, pianka. Nie bierz ze sobą ciężarków!

Przewóz deski surfingowej
Przy przewożeniu deski surfingowej nie możesz zapomnieć o odpowiednim jej zapakowaniu, jak również o tym, że możesz zabrać tylko jeden pędnik np. żagiel lub spadochron.

Przewóz nart
Sprzęt narciarski musisz zapakować do pokrowca z uchwytami i dodatkowo zabezpieczyć przed skaleczeniem krawędziami.

UWAGA! Pamiętaj, że powyższe informacje są jedynie ogólnymi zasadami przewozu, bowiem każda linia lotnicza sama indywidualnie określa warunki transportu sprzętu sportowego i specjalistycznego na danej trasie.

CZEGO NIE MOŻESZ PRZEWIEŹĆ!
Ze względów bezpieczeństwa nie będziesz mógł przewieźć w bagażu m.in. broni lub części do broni, amunicji, petard, sztucznych ogni, scyzoryka, noża, spirytusu, rozpuszczalników, farb, zapałek, substancji trujących itp.

Zwierzęta w samolocie
Aby móc podróżować samolotem ze swoim czworonożnym przyjacielem, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

Przewóz zwierzęcia musisz zgłosić już w trakcie dokonywania rezerwacji, ponieważ liczba przewożonych jednocześnie na pokładzie zwierząt jest ograniczona!
Zwierzę musi być przewożone w specjalnych klatkach (za wyjątkiem psa-przewodnika osoby niewidomej), odpowiednich do ich wagi i rozmiarów. Kupując klatkę zwróć uwagę na to, żeby była ona wystarczająco obszerna, aby zwierzę mogło swobodnie stać, obrócić się i położyć. W celu zminimalizowania stresu wywołanego podróżą, zakup ją odpowiednio wcześnie, tak żeby Twój ulubieniec zdążył się do niej przyzwyczaić. Pamiętaj, aby – niezależnie od długości podróży – wstawić do środka posłanie. Dodatkowo możesz do klatki włożyć małą zabawkę, która z pewnością poprawi mu humor podczas podróży.
Za przewożone zwierzę ponosisz opłaty, a cena zależy od wagi Twojego czworonożnego przyjaciela (liczonej łącznie z wagą klatki).
Zwierzę przewożone jest jako bagaż pasażerski w kabinie (z tym że waga zwierzęcia wraz z pojemnikiem zazwyczaj nie może przekroczyć 8 kilogramów) lub bagażniku samolotu (informacji o dopuszczalnych wymiarach klatek przy przewozie zwierząt jako bagaż w lukach bagażowych należy zasięgnąć podczas dokonywania rezerwacji).
Nie zapomnij zabrać ze sobą aktualnej książeczki szczepień (przede wszystkim chodzi tu o szczepienia przeciwko wściekliźnie) i zaświadczeń od weterynarza uwzględniających przepisy kraju wylotu, kraju docelowego i krajów, w których będziesz miał przesiadki.
Podróżując do krajów Unii Europejskiej, a także do Andory, Islandii, Lichtensteinu, Monaco, Norwegii, San Marino, Szwajcarii, Watykanu należy dodatkowo spakować paszport zwierzęcia zgodny ze standardem przyjętym w Unii, i nie zapomnieć, że Twoje zwierzę musi mieć wszczepiony mikroczip (elektroniczny system identyfikacji) lub czytelny tatuaż.
Wybierając się do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Szwecji oraz Malty, oprócz wymienionych powyżej dokumentów i mikroczipa, musisz posiadać aktualne wyniki testów na poziom przeciwciał (okres, w którym te testy powinny być zrobione jest różny dla każdego z tych krajów, przed wyjazdem koniecznie zaznajom się więc z przepisami dotyczącymi tej kwestii w wybranym przez Ciebie miejscu docelowym). Informacje o leczeniu lub szczepieniach w tym zakresie muszą być wpisane do paszportu!

* zasady przewozu w niektórych liniach mogą się różnić od powyższych