Przejdź do treści
Ubezpieczenia rezerwacje

Wymagane dokumenty podczas podróży lotniczej

Podróż lotnicza jakie zabrać dokumenty?

Wymagane dokumenty podczas podróży lotniczej

Paszport
Pamiętaj, że dokumentem urzędowym uprawniającym Ciebie do przekroczenia granicy i pobytu za granicą jest paszport, poświadczający zarazem Twoją tożsamość, jak i fakt, że jesteś obywatelem polskim. Wybierając się do krajów Unii Europejskiej, od dnia 1.05.2004 r. takim dokumentem jest również dowód osobisty, zarówno starego, jak i nowego wzoru. W trakcie planowania podróży musisz upewnić się czy dokument, jaki posiadasz jest ważny (paszport ważny jest 10 lat od daty jego wydania), a także czy jest w wystarczająco dobrym stanie, pozwalającym na stwierdzenie Twojej tożsamości. Jeżeli okaże się, że Twój paszport (lub stary dowód osobisty, jeżeli nie posiadasz jeszcze nowego) jest podniszczony lub nieaktualny, musisz jak najszybciej złożyć wniosek o wymianę dokumentu na nowy! Biorąc pod uwagę fakt, że procedura wydawania nowych dokumentów jest dość rozległa w czasie, zrób to z odpowiednim wyprzedzeniem przed planowanym wylotem.
Warto wiedzieć, że osoby małoletnie tj. do lat 16, które są wpisane do paszportu swoich rodziców lub prawnych opiekunów (wpisu takiego mogą dokonać tylko i wyłącznie uprawnione do tego organy państwowe), mogą przekraczać granicę tylko w towarzystwie osoby, do paszportu której zostały wpisane. Dzieci mogą także przekroczyć granicę na podstawie własnego dowodu osobistego.
Wiza
Nie zapomnij, że posiadanie paszportu lub dowodu osobistego jest warunkiem koniecznym do przekroczenia granicy, ale niekiedy nie wystarczającym! Czasem potrzebne jest pisemne zezwolenie wystawione przez przedstawicielstwo konsularne państwa, do którego chcesz się wybrać. Począwszy od 1.05.2004 r., niezależnie w jakim celu i na jak długi okres czasu jedziesz, nie masz obowiązku posiadania wizy, gdy celem Twojej podróży jest którykolwiek z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Ponadto, zwykle na okres 90 dni pobytu w celach turystycznych, obowiązek ten dla obywateli polskich zniosły takie państwa jak m.in.: Andora, Argentyna, Boliwia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Brazylia, Chile, Chorwacja, Gruzja, Gwatemala, Honduras, Hongkong, Izrael, Japonia, Korea Płd., Kostaryka, Malezja, Maroko, Meksyk, Mołdawia, Monako, Nikaragua, Nowa Zelandia, Panama, Paragwaj, Peru, Rumunia, San Marino, Serbia i Czarnogóra, Szwajcaria, Ukraina, Urugwaj, Watykan, Wenezuela i Wielka Brytania. Wśród krajów, do których wyjeżdżając nadal musisz posiadać wizę jest Australia, Kanada, USA, a także Rosja, Chiny i Kuba.
Aby upewnić się czy wyjeżdżając do wybranego przez Ciebie państwa będzie konieczne uzyskanie wizy, przeczytaj koniecznie przydatne informacje o miejscu docelowym.
Bilety lotnicze na Air France
Wymagane dokumenty podczas podróży lotniczej
Bilet lotniczy
Warunkiem niezbędnym do odbycia przelotu jest posiadanie biletu lotniczego, dlatego też przed wyjściem z domu, upewnij się, że na pewno go ze sobą zabrałeś. Stanowi on zarazem dowód zawarcia umowy o przewóz lotniczy i dowód nadania bagażu, jak i polisę ubezpieczeniową i czek płatniczy. Warto wiedzieć, że każdy bilet posiada swój odrębny numer seryjny (kod) składający się z 14 cyfr: pierwsze trzy cyfry oznaczają kod przewoźnika, czwarta cyfra oznacza rodzaj dokumentu, piąta cyfra – ilość flight couponów (odcinków lotu) w bilecie, szósta i siódma cyfra nie są aktualnie wykorzystywane, cyfry od ósmej do trzynastej oznaczają kolejny numer seryjny biletu, natomiast cyfra czternasta jest to cyfra kontrolna przeznaczona do sprawdzania autentyczności biletu. Bilety wystawiane są za pomocą specjalnych drukarek połączonych z komputerem służącym do dokonywania rezerwacji.
Obecnie, coraz częściej, zamiast tradycyjnych biletów papierowych, możesz spotkać się z ich alternatywą tzn. biletami elektronicznymi. Dzięki nowoczesnej technologii, nie musisz już wychodzić z domu, aby odebrać bilet lotniczy, ani czekać na kuriera (chyba, że nie posiadasz dostępu do internetu i drukarki) – potwierdzenie rezerwacji (zakupu biletu), zawierające wszystkie niezbędne informacje na temat wybranego przez Ciebie lotu (m.in. trasę podróży, numer e-biletu), zostanie Ci przesłane na skrzynkę e-mailową. Wskazane jest, aby potwierdzenie to zostało przez Ciebie wydrukowane, co pozwoli na dokładną weryfikację danych osobowych i rodzaju zamówionego biletu, a tym samym usprawni proces odprawy biletowo-bagażowej na lotnisku. Od tej pory nie musisz się już martwić, że w gorączce przedpodróżnych przygotowań zgubisz bilet lub też, gdy należysz do grona zapominalskich – zapomnisz go zabrać ze sobą na lotnisko. Posiadając bilet elektroniczny, oszczędzasz nie tylko swój czas, ale również środowisko naturalne – w przeciwieństwie do biletu papierowego.
Należy pamiętać, że nie zawsze istnieje możliwość wystawienia e-biletu, i odwrotnie – gdy jest możliwość wystawienia biletu elektronicznego linie lotnicze często nie zezwalają na wystawienie tradycyjnego biletu papierowego.
Do innych ważnych dokumentów, które warto zabrać należą m.in. prawo jazdy, legitymacje, karty płatnicze.