Przejdź do treści

Bilety lotnicze na LOT Polskie Linie Lotnicze

Rezerwacja biletów na samolot LOT

Bilety lotnicze na LOT

Polskie Linie Lotnicze LOT, to krajowy przewoźnik powietrzny Polski. Linie obsługują zarówno przewozy pasażerskie, jak i handlowe. Przeloty krajowe łączą większa miasta Polski (jak Warszawa, Kraków, Katowice i inne), natomiast międzynarodowe pozwalają na spokojną podróż do krajów europejskich, jak i na Bliski Wschód oraz do Ameryki Północnej. Bilety lotnicze na LOT są zawsze w bardzo dobrych cenach.
Linie LOT powstały w styczniu 1929 roku decyzją polskiego rządu o połączeniu krajowych linii Aero i Aerolot. Dzięki temu spółka cieszy się mianem jednych z najstarszych na świecie pasażerskich linii lotniczych. Pierwszymi samolotami, które latały pod banderą LOTu, choć zakupione zostały przez Aerolot, były niemiecki Junkers F.13 i holenderski Fokker F.VII. W 1930 roku linie otrzymały członkostwo w IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (ang. International Air Transport Association = IATA) i stały się tym samym pełnoprawnym przewoźnikiem powietrznym. Choć pierwszy lot międzynarodowy, do Wiednia, odbył się 2 sierpnia 1929, to dopiero otwarcie trasy do Bukaresztu zapoczątkowało niejako nową erę. Od tego momentu Polskie Linie poszerzyły swoją ofertę między innymi o Berlin, Ateny, Bejrut, Helsinki i Rzym.
Bilety lotnicze na LOT
Bilety lotnicze na LOT Polskie Linie Lotnicze
W pięć lat później, a następnie stopniowo w kolejnych latach, flota LOTu wzbogaciła się o Douglas DC-2, Lockheed L-10 Electra i Lockheed L-14 Super Electra, który wreszcie można nazwać pełnoprawnym samolotem pasażerskim. Podczas gdy poprzednie modele, dziś dla nas już niemalże o historycznym znaczeniu, słynęły ze swoich wojennych podbojów, ten stał się samolotem pasażerskim i handlowym. Pomimo bliskiego wybuchu wojny, pasażerskie lotnictwo polskie nie straciło na znaczeniu, a nawet w najcięższych latach przewoziło setki tysięcy pasażerów. Na czas działań wojennych działalność spółki została zawieszona, a wiele maszyn uległo zawieszeniu. W latach 1944-45 to Polska Flota Powietrzna przejęła na siebie obowiązek przewozu pasażerów. Rząd Polski „odtworzył” linie w marcu 1945, a pierwszy re-inauguracyjny lot odbył się nowootrzymanym Lisunowem Li-2. Otwarto przeloty zarówno wewnątrzkrajowe, jak i międzynarodowe – do Berlina, Paryża, Sztokholmu oraz Pragi. Po okresie stalinowskim wprowadzono kilka maszyn zachodnich (jak Convair 240), natomiast w latach 60′ znowu do łask wróciły samoloty sowieckie.
W 1977 roku wprowadzone zostało logo, które dzisiaj jest tak dobrze rozpoznawalne – z dużym, granatowym napisem LOT. Od lat 80′ flota lotnicza jest także systematycznie uzupełniana o nowocześniejsze samoloty: Boeing (737-400, 737-300, 737-500, 767-200ER, 767-300ER, 787-8, 787-9) i Embraer (ERJ 145, 170, 175). W roku 2003 LOT stał się członkiem porozumienia przewoźników lotniczych Star Alliance, a także podpisał porozumienie z Singapore Arlines. Na zasadzie operatora w ramach Grupy LOT działa EuroLOT, powstały w 1996 roku.
Bazą LOTu jest warszawski Port Lotniczy Warszawa – Okęcie im. Fryderyka Chopina, linie korzystają także z lotniska w Krakowie (Kraków-Balice im. Jana Pawła II), Katowicach, Gdańsku (im. Lecha Wałęsy), Wrocławiu (Port Lotniczy im. Mikołaja Kopernika) i Poznaniu (Poznań-Ławica). Przewozy pasażerów odbywają się do państw Azji (Chiny, Izrael Liban), Europy (Austria, Białoruś, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Republika Czeska, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Włochy, Łotwa, Litwa, Norwegia, Niderlandy, Rumunia, Rosja, Słowenia, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania) i Ameryki Północnej (Kanada i Stany Zjednoczone – Chicago, Nowy York, Newark).